...Řeknu vám jako vědec a molekulární chemik – jestli by někdo měl rozumět evoluci, tak jsem to já, protože já tvořím molekuly jako zaměstnání...není to tak, že bych si koupil chemickou stavebnici, míchal tohle a tamto a něco dostal...ne...já je tvořím ab initio, od počátku. Vím jak je těžké molekulu vytvořit. Rozumím tomu, že jestliže vezmu chemickou laboratoř přírody, mohlo by to být mnohem jednodušší, protože všechny nástroje už tam jsou, já vše smíchám ve správném poměru v určitých podmínkách..,ale dělat to od počátku...to je velice, velice těžké. Nerozumím evoluci, k tomu se vám přiznám. Je v pořádku, že to takhle říkám? Že přiznávám, že evoluci nerozumím? Vím, že je dost lidí, kteří o organické syntéze nemají potuchy, ale evoluci rozumí. Já se zase vyznám v molekulách, ale evoluci nerozumím. A vy si možná řeknete....teda...ten je dost zvláštní.
Řeknu vám co se děje v zákulisních místnostech vědy – mezi lidmi z Národní akademie, mezi držiteli Nobelových cen. Sedávám s nimi a když jsme občas sami, mimo dosah lidí z venku, zeptám se..."rozumíš odkud se to všecko vzalo a jak se to stalo?" A pokaždé, když jsem seděl s těmito lidmi, kteří jsou stejně jako já chemici, kteří věci rozumí, a ptal se jich na to, dostal jsem stejnou odpověď, něco jako..."Ne....kdepak". Tihle lidé jsou na tom s představou toho, jak se vše poskládalo dohromady, velice podobně jako já. Mluvil jsem o tom s členy National Academy of Science a laureáty Nobelových cen. Když se jich někdy zeptám zda tomu rozumí, a oni mají obavu říci, že ano, tak prostě neřeknou nic. Jenom koukají, protože mi upřímnou kladnou odpověď nedokážou dát. Před několika lety jsem se bavil s jedním děkanem, který je také chemik. Byl tenkrát znepokojen určitými věcmi a já jsem mu řekl. „Dovolíte mi otázku? Jste chemik. Rozumíte tomu? Jak dostanete DNA bez buněčné membrány? A jak se dostanete k buněčné membráně bez DNA? A jak se tohle všechno dalo dohromady z kouska rosolu?" Nemáme tušení, nemáme žádnou představu. Řekl jsem. „Není to zvláštní, že vy, děkan na vědecké fakultě a já, profesor chemie, o těchto věcech můžeme hovořit pouze v utajení ve vaší kanceláři, ale už ne venku?"
Jestli vy rozumíte evoluci, jsem za to rád. Nebudu se vás pokoušet nějak změnit – vůbec ne. Naopak, přál bych si mít to pochopení, které máte. Před nějakými sedmi, nebo osmi lety jsem na svém webu napsal, že nerozumím. Dal jsem tam info, že zaplatím oběd každému, kdo se se mnou posadí a vysvětlí mi evoluci. Nebudu se s nikým takovým přít, až do té doby, než něco pochopím. Žádal jsem o vyjasnění. Co nechci, je nicméně slyšet fráze o tom, že „tenhle enzym dělá toto". Kvůli mně musíte jít trochu hlouběji, do detailu kde se molekuly staví.... Nikdo mně zatím nevzal za slovo.
Kontaktovalo mně Sdružení ateistů. Řekli, že ten oběd koupí a povzbuzovali zájemce, ať zajedou do Houstonu, dají si s tím chlapíkem oběd a pohovoří s ním. Nikdo ale nepřišel. Pochopte, já se chci jenom ptát. Budu se ptát, když přestanu chápat o čem to se mnou mluví. Upřímně se to chci dozvědět. Hrozně rád bych evoluci věřil. Ale prostě nemůžu.
Rozumím mikroevoluci, to opravdu ano. To v laboratoři děláme neustále. To chápu. Ale když se jedná o proces vzniku druhů, nebo změnu orgánů...pak to je velice těžké pochopit. Nedávno jsem byl v Izraeli a mluvil s jedním bioinženýrem, který se mi vyznával ze své fascinace z některých aspektů funkčnosti lidského ucha. Ptal jsem se jej, jestli ví jak vzniklo a on mi řekl. „No..Jime, víš sám,..všichni věříme v evoluci, ale nemáme moc tušení, jak se to stalo". Tady to máte, dobrý židovský profesor. Chci říct...takhle to je...Odpověděl jsem na Vaši otázku?
James M. Tour je organický chemik specializující se na nanotechnologie. V současné době je na Rice University v USA profesorem chemie, profesorem informatiky a profesorem mechanického inženýrství a vědy o materiálech. Profesor Tour podepsal "Vědecký nesouhlas s Darwinismem" v následující textaci: "Jsme skeptičtí k možnosti vysvětlit složitost života pomocí náhodných mutací a přírodního výběru a vyzýváme k pečlivé analýze důkazů pro darwinistickou teorii."
Text výše je úryvek z přednášky, kterou je možno vidět na http://www.youtube.com/watch?v=PZrxTH-UUdI&feature=youtu.be